Protetyka

Protetyka stomatologiczna to dział stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem odpowiedniego zgryzu i wyglądu zębów  w związku z ich utratą lub mocnym uszkodzeniem, jeśli nie jest w takiej sytuacji możliwe zastosowanie przy ich odbudowie określonych metod stomatologii zachowawczej. Dzieli się na wykonywanie uzupełnień protetycznych stałych (korony, mosty, licówki, korony na implantach) oraz uzupełnień ruchomych (protezy zębowe).

Kto może skorzystać z leczenia protetycznego?

Leczeniem protetycznym można objąć zarówno pacjentów, którzy posiadają wszystkie zęby  ale mają nierówny zgryz, jak i tych, którzy z jakiegoś powodu częściowo lub całkowicie je stracili. Nie każdy pacjent zdaje sobie z tego sprawę, ale utrata nawet jednego zęba niekorzystnie wpływa na układ żucia i może doprowadzić do przesuwania się zębów, bądź innych problemów. Każdy przypadek pacjenta kwalifikującego się do leczenia protetycznego wymaga indywidualnego podejścia. Przed podjęciem decyzji o stosowanej metodzie leczenia dokonywany jest wywiad, badanie, oraz pantomogram. Na jego podstawie oceniany jest stan uzębienia co warunkuje czy zastosowane zostaną korony lub licówki czy też potrzebne będzie zastosowanie protez.

 

Most ortodoncja

Korony i mosty

Korony i mosty to stałe uzupełnienia protetyczne, mocowane do zębów lub implantów. Korony przykrywają uszkodzony ząb  mają za zadanie go wzmocnić i poprawiać jego wygląd. Korony i mosty wykonuje się z różnego rodzaju materiałów, do najbardziej popularnych należą porcelanowe lub ceramiczne, które idealnie dopasowują się do naturalnego zabarwienia zębów.


Proteza - zęby
Protezy

Protezy zębowe ruchome, jak sama nazwa wskazuje mogą być zakładane i zdejmowane. Używa się ich zarówno do uzupełniania pojedynczych ubytków, jak i do stworzenia całkowicie nowej szczęki zębowej. Protezy zębowe ruchome należy zakładać w ciągu dnia i zdejmować w nocy. Dzięki temu dziąsła i błona śluzowa może odpocząć. Protezy tego rodzaju wymagają dłuższego przyzwyczajania się, gdyż mówienie i jedzenie jest zupełnie inne, niż przy naturalnym uzębieniu. Proces adaptacyjny w tym przypadku może trwać nawet kilka miesięcy.


Protezy zębowe ruchome dzielą się na całkowite i częściowe. Ze względu na wybór materiału z jakiego mają być wykonane mogą być to protezy akrylowe, szkieletowe, elastyczne.
Aby ustalić rodzaj pracy protetycznej, czas jej wykonywania potrzebna jest indywidualna konsultacja protetyczna. W naszym gabinecie takim leczeniem zajmuje się Dr Aleksandra Potocka.

 

© Provital Stomatologia - Wszelkie prawa zastrzeżone