Zabieg higienizacji zębów to profilaktyczne oczyszczanie, usuwanie kamienia oraz osadów nazębnych. Najczęściej wykonywany w pakiecie z polerowaniem, fluoryzacją oraz wybarwianiem płytki nazębnej. Dzięki regularnemu oczyszczaniu zębów ze złogów nazębnych dbamy o prawidłowy stan dziąseł oraz ograniczamy ryzyko pojawienia się próchnicy. Wykonywanie zabiegu, celem odpoiwedniej dbałości o zdrowie, zalecany jest dwa razy w roku.
Głównymi wskazaniami do higienizacji jamy ustnej są:
Skaling (usuwanie kamienia nazębnego)
Jest to zabieg polegający na usunięciu z powierzchni zębów zmineralizowanej płytki nazębnej czyli kamienia nazębnego. W wyniku niedostatecznej higieny jamy ustnej dochodzi do odkładania się płytki nazębnej (w jej skład wchodzą resztki pokarmowe, składniki śliny i bakterie) na powierzchni zębów, pod wpływem związków mineralnych obecnych w ślinie płytka nazębna utwardza się. Najczęściej wykonywany jest przy użyciu skalera ultradźwiękowego lub instrumentów ręcznych (kiret). Sam zabieg jest bezbolesny, czas trwania jest uzależniony od ilości złogów.
Piaskowanie (usuwanie osadu)
to zabieg, który ma za zadanie usunięcie z powierzchni zębów osadu i przebarwień pochodzących ze spożywanych pokarmów i napojów. Aby usunąć osady stosujemy urządzenie mechaniczne nazywane piaskarką. Strumień środka czyszczącego popularnie zwany piaskiem podawany jest pod ciśnieniem. Dzięki temu usuwane są zanieczyszczenia z najbardziej niedostępnych miejsc, takich jak przestrzenie międzyzębowe i zagłębienia na powierzchni zębów.
Fluoryzacja
Fluor to pierwiastek, który ma za zadanie wzmocnić szkliwo oraz zapobiec powstawaniu próchnicy. Zabieg ten polega na nałożeniu na oczyszczone zęby preparatu z zawartością fluoru, są to preparaty w postaci pianki, żelu, lakierów lub pasty. Zazwyczaj wykonywana jest jako ostatni etap higienizacji.
Profesjonalny zabieg przeprowadzany jest przez dyplomowane higienistki stomatologiczne: Annę Jakubaszek oraz Luizę Kopyt.